Portal bezpiecznego e-biznesu

Problemy OpenAI? Pojawiły się pierwsze pozwy

 Problemy OpenAI? Pojawiły się pierwsze pozwy

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Gorący temat sztucznej inteligencji nadal budzi wielkie zainteresowanie. Zgodnie z przewidywaniami, ludzie podzielili się na dwa obozy – przeciwników oraz zwolenników nowej technologii. Jak widać, pewne kontrowersje mogą być uzasadnione. Przeciwko twórcom składane są pierwsze powództwa.

Problemy OpenAI? Pojawiły się pierwsze pozwy

Rozwój AI od kilku miesięcy jest nad wyraz dynamiczny. Od czasu pojawienia się ChatuGPT, zdobyte zainteresowanie oraz sukces firmy OpenAI stanowi siłę napędową dla branży. Sami pionierzy ogólnodostępnej sztucznej inteligencji również nie osiadają na laurach, czego dowodem może być chociażby nadchodząca w przyszłym tygodniu aktualizacja programu. Zostanie on dodatkowo rozbudowany o kolejne możliwości. Zmiany mają usprawnić działanie ChatuGPT, m.in. poprzez udoskonalenie funkcji dotychczas dostępnych jedynie w wersji beta. Pozwolą również na personalizację bota, z którym się porozumiewamy, w celu uzyskania dokładniejszych, bardziej precyzyjnych odpowiedzi.

Nie wszystko układa się jednak aż tak kolorowo. Jedną z głównych kontrowersji pozostaje naruszanie przez OpenAI praw autorskich do wielu tytułów, z których korzysta stworzone przez nich oprogramowanie. Problematyka ta stała się już przedmiotem obrad Unii Europejskiej, która pracuje nad projektem rozporządzenia regulującego sytuację prawną wszelkich treści tworzonych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Już teraz wiemy, że każda tego typu zawartość będzie musiała być odpowiednio oznaczona jako „dzieło AI”.

Realny charakter problemu naświetla fakt, że w polskim systemie prawa autorskiego wytwór sztucznej inteligencji nie spełnia warunków, by być nazwanym utworem. Wiele źródeł donosi również o pierwszych pozwach od różnej maści autorów, którzy uważają, że OpenAI bezprawnie wykorzystało ich twórczość. Ich zdaniem, firma korzysta z cudzych utworów w celu „szkolenia i uczenia” swojego oprogramowania, aby działało w określony sposób. Nie wiadomo, jak na gruncie obecnego prawa tego typu problemy zostaną rozwiązane. Bez wątpienia szersza regulacja tego tematu będzie stanowiła w przyszłości ważny problem społeczny.

Źródło zdjęcia: Image by rawpixel.com on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak reklamować e-sklep w legalny sposób Następny artykuł ›Czy sprzedawca musi udzielać gwarancji?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się