Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach wzrosła świadomość znaczenia cyberbezpieczeństwa dla pomyślnego rozwoju firm. Stało się tak dzięki nagłośnieniu wielu przypadków wycieku danych. Sytuacja wcale jednak nie wygląda różowo.
W raporcie z badań, które w tym roku przeprowadziła Marsh & McLennan Agency, ujawniono, że ze świadomością nie idzie w parze zrozumienie zjawisk i mechanizmów powodujących zagrożenia.
Umiejętne radzenie sobie z zagrożeniami, w tym również cybernetycznymi, może mieć znaczący wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Według wydanego na początku tego roku przez firmę konsultingową PwC raportu „Zarządzanie ryzykiem a rozwój w erze innowacji”, zaledwie 60% wyższego szczebla menedżerów zarządzających ryzykiem uznało, że z zagrożeniami niesionymi przez innowacje radzi sobie dobrze lub bardzo dobrze. Tę grupę ankietowanych nazwano „adapterami” (ang. adapters).
Przewaga „adapterów" nad pozostałymi przedstawicielami badanej społeczności ujawnia się w kilku obszarach:
Od samego początku angażują się w procesy innowacyjne, uczestnicząc w nich przez cały okres trwania. Dwukrotnie częściej (w sensie statystycznym) zgłaszają własne uwagi do projektów, jeszcze przed przystąpieniem do ich realizacji.
Podejmują wiele działań mających na celu minimalizowanie ryzyka towarzyszącego wprowadzaniu innowacji.
Dbają o sensowną równowagę między spodziewanymi korzyściami a ryzykiem towarzyszącym nowym inicjatywom.
Stale poszerzają swoje umiejętności i kompetencje. Promują nowe narzędzia usprawniające procesy innowacyjne.
Monitorują i oceniają efektywność zarządzania ryzykiem, wykorzystując równolegle kilka różnych metodologii. Więcej niż połowa z nich zwraca się do podmiotów niezwiązanych z firmą prosząc o obiektywną ocenę swoich kompetencji w zarządzaniu ryzykiem
Zgodnie z wypowiedzią Jasona Petta, lidera zajmującego się w PwC ryzykiem, wprawdzie organizacje wykorzystują potencjał nowych technologii, takich jak big data, sztuczna inteligencja i internet rzeczy, to jednak zaniedbują zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem. Jedynie “adapterzy” stanowią tu chlubny wyjątek.
Przedsiębiorstwa powinny zdawać sobie sprawę, iż innowacyjne technologie i wzrost cyberzagrożeń zawsze idą w parze. Świadomość tego faktu jest bardzo ważna i pozwala odnieść sukces w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym.– komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken
Komentarze