Przy sprzedaży rzeczy używanej niewątpliwym jej atrybutem może być okoliczność, że obowiązująca gwarancja jeszcze się nie skończyła. W artykule zajmiemy się tym, czy kolejny nabywca rzeczy objętej gwarancją może skorzystać z tych uprawnień bezpośrednio wobec gwaranta.
Przejście uprawnień z rękojmi
Zanim przejdziemy do gwarancji, wspomnieć wypada o trwających orzecznictwie od lat kontrowersjach co do przechodzenia uprawnień rękojmianych na kolejnego nabywcę. Według jednej koncepcji, skoro rękojmia dotyczy stosunku zobowiązaniowego, to uprawnienia z niej płynące dotyczą wyłącznie stron konkretnej umowy sprzedaży. Kolejny nabywca rzeczy może zatem skorzystać z prawa rękojmi tylko względem swojego sprzedawcy, a nie wobec sprzedawcy pierwotnego.
Według innej koncepcji, jeżeli własność rzeczy i związane z nią jej posiadanie przechodzą na dalszego nabywcę, na niego też przechodzą uprawnienia związane z posiadaniem tej rzeczy, do których należy zaliczyć uprawnienia z rękojmi. Pisaliśmy o tym w tym
artykule, który dotyczył m.in. orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie darowizny.
Gwarancja „idzie za rzeczą”
W odróżnieniu od problemów z przechodzeniem rękojmi, uprawnienia gwarancyjne nie są związane indywidualnie z kupującym, lecz zawsze „idą za rzeczą”. Pierwszym uprawnionym jest oczywiście nabywca rzeczy. Jednak uprawnienia te przechodzą na jego następców prawnych – kolejnych nabywców rzeczy, którzy uzyskując prawa do rzeczy, nabywają również wierzytelność z tytułu udzielonej nabywcy gwarancji.
Gwarant, udzielając gwarancji – czy to w dokumencie gwarancyjnym, czy też np. w reklamie – nie kieruje swojego oświadczenia do indywidualnie oznaczonej osoby, lecz do każdorazowego nabywcy rzeczy. Gwarancja jest zatem związana z rzeczą, a nie z osobą. Uznanie, że możliwa jest sytuacja, gdy nabywca przenosi rzecz na inny podmiot bez przeniesienia uprawnień z gwarancji, byłoby sprzeczne z naturą tej czynności prawnej, ponieważ celem gwarancji jest zapewnienie możliwości korzystania z rzeczy odpowiedniej jakości przez jej posiadacza.
Dorozumiany przelew uprawnień gwarancyjnych
Wobec utraty znaczenia dokumentu gwarancyjnego (którego wydanie przed nowelizacją prawa było aktem kreującym gwarancję) zasadne jest przyjęcie, że przeniesienie uprawnień gwarancyjnych z dotychczasowego właściciela rzeczy na jej kolejnego nabywcę nastąpi w drodze przelewu, który najczęściej będzie przelewem dorozumianym. Zatem poprzez zawarcie umowy sprzedaży i przejęcie posiadania rzeczy nowy nabywca niejako w sposób dorozumiany przyjmuje oświadczenie gwarancyjne, złożone przez gwaranta. Uznanie za dopuszczalne dorozumianego przelewu uprawnień gwarancyjnych jest uzasadnione z uwagi na akcesoryjność gwarancji oraz ze względu na potrzeby gospodarki rynkowej, ponieważ przyjęcie konieczności zawarcia odrębnej umowy przelewu uprawnień gwarancyjnych powodowałoby niepotrzebny rygoryzm, co nie sprzyjałoby szybkości i sprawności obrotu.