Portal bezpiecznego e-biznesu

Przewaga konkurencyjna dzięki MES – jak wykorzystać system do osiągnięcia sukcesu rynkowego?

 Przewaga konkurencyjna dzięki MES – jak wykorzystać system do osiągnięcia sukcesu rynkowego?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Z przewagą konkurencyjną mamy do czynienia wtedy, gdy firma osiągnie nadrzędną, lepszą niż inni gracze (konkurenci), pozycję na rynku. Wpływ na jej budowanie mają między innymi czynniki środowiskowe i ekonomiczne, ale także zasoby przedsiębiorstwa i dostępne technologie. W przypadku firm produkcyjnych szalę można przechylić, wybierając oprogramowanie typu MES.
Przewaga konkurencyjna dzięki MES – jak wykorzystać system do osiągnięcia sukcesu rynkowego?

Jak przegrać wyścig o bycie liderem?

Firmy produkcyjne napotykają na swojej drodze szereg problemów, które uniemożliwiają im osiągnięcie satysfakcjonującej skali biznesu, a co za tym idzie, przewagi nad konkurencją. Wśród takich czynników wymienić możemy:


  • nierozpoznane przestoje w produkcji,
  • problemy z obiegiem dokumentów,
  • błędy ludzkie,
  • brak raportowania lub błędne raportowanie dotyczące zasobów czy też wydajności,
  • brak kontroli procesów produkcyjnych,
  • brak integracji systemów wewnątrz organizacji z systemami partnerów biznesowych,
  • ograniczone zapasy oraz zasoby,
  • wady produkcyjne,
  • problemy z łańcuchami dostaw, magazynowaniem oraz dostarczaniem towarów.

To tylko kilka z głównych, często występujących i powtarzających się problemów, z którymi borykają się firmy. Na pomoc przychodzą systemy do zarządzania zamówieniami i produkcją, które pozwalają na zautomatyzowanie wielu etapów tych procesów.

Jednakże nie każdy taki system może zapewnić przedsiębiorstwu przewagę konkurencyjną. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że źle dobrane do firmy produkcyjnej oprogramowanie może nawet stać się przyczyną spadków sprzedaży. Lepiej więc dmuchać na zimne i zawczasu postawić na platformę MES oferowaną przez Kotrak.

Dostępne u tego producenta systemy zostały stworzone w taki sposób, by można było je łatwo dopasować do organizacji o dowolnej skali. Wdrożenie takie może odbywać się na poziomie Enterprise, czyli takim, który pozwoli na zarządzanie wieloma wytwórniami/fabrykami wraz z technologiami i informacjami per lokalizacja.

Drugi sposób wdrożenia to opcja Local, co równoznaczne jest z pojedynczą implementacją systemu dla jednej fabryki/firmy z dopasowaniem modułów pod jej potrzeby. Takie oprogramowanie MES jest skalowalne i może być rozwijane wraz ze wzrostem produkcji oraz samego przedsiębiorstwa.

Odpowiednia integracja MES kluczem do sukcesu

Trzeba pamiętać również o tym, że oprogramowanie MES może być w łatwy sposób zintegrowane z innymi systemami, tworząc w ten sposób platformę do zarządzania wieloma procesami, nie tylko produkcyjnymi.

Przykładowo dzięki połączeniu z TMS (Transportation Management System) łatwiej jest panować nad dostawami towarów i analizować łańcuchy dostaw. Integracje e-commerce pozwolą na szybkie rozszerzenie działalności o sprzedaż online, a synchronizacja z systemami PCS (Process Control System) to możliwość kontroli półproduktów oraz gotowych towarów.

To jednak nie wszystko. Dzięki połączeniu MES z CRM lub ERP możemy planować produkcję na podstawie zamówień składanych przez klientów – dzięki temu praca handlowców stanie się łatwiejsza. Często skupi się tylko na budowaniu relacji. Zatrudnieni na tym stanowisku nie będą musieli martwić się żmudną, papierkową robotą czy prowadzeniem rozbudowanych kalendarzy spotkań.

Jak widzisz, wybór i odpowiednia konfiguracja systemów MES daje możliwość zbudowania realnej przewagi rynkowej. Otwarcie nowych kanałów sprzedaży będzie łatwiejsze, a zarządzanie produkcją wolne od błędów ludzkich, które mogłyby negatywnie rzutować na całą firmę.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowa platforma e-commerce w Polsce. Ma zastąpić miejsce wycofanego giganta Następny artykuł ›Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji marketingowej?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się