Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości 4,34 mld euro za naruszenie unijnych przepisów o ochronie konkurencji. Taka kwota (5 mld dolarów) jest niemal dwukrotnie większa niż poprzednia największa kara nałożona na tę firmę w czerwcu ubiegłego roku.
Bruksela nie ma wątpliwości, że Google stosuje praktyki monopolistyczne związane z wykorzystywaniem dominującej pozycji systemu Android na rynku urządzeń mobilnych. Ma to się odbywać poprzez domyślne umieszczenie w systemie wyszukiwarki Google Search oraz mobilnej przeglądarki Google Chrome. Firma miała również zakazywać producentom smartfonów wypuszczania na rynek urządzeń z bardziej „otwartą" wersją Androida, która byłaby np. pozbawiona wspominanych wyżej aplikacji.
Unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, Margrethe Vestager, skomentowała decyzję Komisji Europejskiej: Google nałożył na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych trzy rodzaje ograniczeń, aby zapewnić, by ruch internetowy w urządzeniach z systemem Android był kierowany do wyszukiwarki Google. W ten sposób Google wykorzystuje Androida jako sposób na ugruntowanie dominującej pozycji swojej wyszukiwarki internetowej. Te praktyki nie dają rywalom szansy na innowacyjność i konkurowanie w oparciu o osiągnięcia. Nie pozwalają europejskim konsumentom odnosić korzyści z efektywnej konkurencji w tej ważnej branży mobilnej. W świetle unijnych przepisów ochrony konkurencji jest to nielegalne.
Google zamierza odwołać się od tej decyzji, a jego rzecznik komentuje: Android stworzył dla każdego więcej, a nie mniej wyboru. Dynamiczny ekosystem, szybkie innowacje i niższe ceny, to cechy charakteryzujące silną konkurencję. Decyzja ta ignoruje fakt, że telefony z system Android konkurują z telefonami z systemem iOS – co potwierdziło 89% respondentów w badaniu rynku przeprowadzonym przez samą Komisję. Decyzja pomija również to, jak liczne możliwości wyboru zapewnia system Android tysiącom producentów telefonów i operatorów sieci komórkowych, którzy tworzą i sprzedają urządzenia oparte na Androidzie; milionom twórców aplikacji na całym świecie, którzy dzięki Androidowi zbudowali swoje firmy; miliardom konsumentów, którzy mogą teraz pozwolić sobie na zakup i korzystanie z najnowocześniejszych smartfonów z Androidem.
Komentarze