Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, mają zostać wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu usług o podwyższonej opłacie. Do takich zalicza się m.in. SMS-y Premium, które stały się plagą i rajem dla wszelkiego typu oszustów.
Całkowite zakazanie tego rodzaju usług skutkowałoby uniemożliwieniem wykorzystywania ich także dla szczytnych celów, takich jak np. organizowanie zbiórek charytatywnych. Według szacunków biznes związany z SMS-ami premium może być wart nawet 1 mld złotych rocznie. Jest to łakomy kąsek, nie tylko dla różnego typu firm wykorzystujących te usługi, ale również dla samych firm telekomunikacyjnych, które też na tym zarabiają. Dlatego Ministerstwo zdecydowało się na wariant wprowadzający odgórne limity kwotowe oraz mechanizmy ochronne dla konsumentów.
Planuje się wprowadzenie miesięcznego limitu opłat za tego typu usługi w wysokości 35 złotych. Limit ten jest domyślny, o ile dostawca (firma telekomunikacyjna) nie określi i zaoferuje abonentowi przynajmniej 4 progów kwotowych, które nowelizacja określa sztywno w wysokości 0, 35, 100, 200 złotych. Jeżeli abonent przekroczy oznaczony limit operator musi bezzwłocznie go o tym poinformować oraz zablokować możliwość wykonywania połączeń na numer premium.
Poza wprowadzeniem limitów w nowelizacji znajduje się zapis, że abonent musi każdorazowo zgodzić się na korzystanie z usługi premium. To, że ktoś raz wyśle SMS-a Premium nie będzie już oznaczało, że zgadza się na subskrypcję i otrzymywanie kolejnych płatnych wiadomości. Abonent będzie musiał wyrazić każdorazowo taką zgodę w oparciu o otrzymaną informację, ile dana usługa będzie kosztować.
Komentarze