Jak poinformowała Policja, w tym długotrwałym i zorganizowanym procederze, brały udział cztery osoby.
Z oficjalnego oświadczenia Komendy Głównej Policji możemy się dowiedzieć, iż:
Postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową.
W T-Mobile podjęto natychmiastowe działania w celu jak najszybszego opanowania sytuacji. Mamy informację, iż złożono już do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz przekazano stosowne informacje do GIODO. Trwa śledztwo.
Jak poinformowała Małgorzata Rybak:
T-Mobile, w zależności od ustaleń faktycznych poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich Klientów.
Policja już zabezpieczyła dowody w sprawie. Funkcjonariusze uzyskali dostęp do haseł pozwalających na dostęp do serwerów, na których były przechowywane skradzione dane. Policyjni eksperci m. in. ustalili hasła do serwerów, na których przestępcy przechowywali skradzione dane. Jako dowody zabezpieczono również wykorzystane przez przestępców oprogramowanie oraz urządzenia służące do nawiązywania połączeń z Internetem, a także dokumentację księgową.
Sprawcom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko ochronie informacji, określonych w artykułach 266, 267, 269b Kodeksu karnego oraz art. 49 ustawy o ochronie danych osobowych. Za wyżej wymienione przestępstwa sprawcom grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Komentarze