Jak podaje Eurostat, samozatrudnieni stanowili 14 proc. (30,6 mln osób) ogółu siły roboczej w 2016 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ta forma zatrudnienia dominuje wśród mężczyzn (67 proc.), z czego ponad połowa (55 proc.) to osoby w wieku od 45 lat wzwyż. Jedna trzecia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą posiada wyższe wykształcenie. Polska zajęła w tym zestawieniu trzecie miejsce i podobnie jak w Irlandii, Słowacji czy w Hiszpanii odsetek samozatrudnionych przekracza u nas średnią dla Unii Europejskiej wynoszącą 14 proc.
Najwięcej samozatrudnionych jest w Grecji, tam co trzecia osoba prowadzi własną firmę. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, gdzie liczba samozatrudnionych stanowiła 21 proc. siły roboczej oraz Polska, gdzie ten odsetek wyniósł 18 proc. Najmniej osób korzysta z takiej formy zatrudnienia w Danii, Niemczech, Estonii, Luksemburgu i Szwecji.
Z tych samych danych wynika także, że praca na własny rachunek dotyczy takich obszarów gospodarczych jak: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów mechanicznych i motocykli (4,8 mln osób), rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (4,4 mln osób), budownictwo (3,9 mln osób) oraz działalność profesjonalna, naukowo-techniczna (3,7 mln osób). Z kolei nasz Główny Urząd Statystyczny informuje, że w 2015 roku szacunkowa liczba osób samozatrudnionych wynosiła 1,1 mln osób, co oznacza podobny poziom jak w ostatnich trzech latach.
Komentarze