Token to rodzaj kryptowaluty zbudowanej na istniejącej infrastrukturze blockchain i chociaż monety dominują pod względem kapitalizacji, to tokeny stanowią większość na tym rynku. Tokeny kryptowalutowe wykorzystuje się na wiele sposobów, np. zapewniają użyteczność, umożliwiają zarządzanie i stanowią potwierdzenie własności. Tokeny użytkowe zaprojektowano z myślą o konkretnym celu dla użytkowników platformy lub posiadaczy danej aplikacji. Zazwyczaj tworzenie tokenów utility odbywa się w ramach jednego ekosystemu dla wybranej społeczności.
Tworzenie tokenów użytkowych to w uproszczeniu emitowanie własnych środków płatniczych. Rozwiązanie wprowadza się dla użytkowników aplikacji lub platform, którzy chcą robić zakupy wewnątrz ekosystemu, zacieśniając jednocześnie relacje ze społecznością. Hermetyczne środowiska dają poczucie elitarnej przynależności, a tokeny jeszcze potęgują to wrażenie.
Utility tokens to popularny rodzaj tokenów dla strat up-ów. Założyciele nowych biznesów lub prywatnych inicjatyw zbierają w ten sposób fundusze. Dzięki temu zapewniają lepszy start, a ich projekt osiąga pełnię swojego potencjału, omijając ograniczenia, które stwarza skąpe finansowanie. I w tym przypadku równie ważne, aby nadać tokenom funkcję płatniczą. Nabywcy takich aktywów nie tylko inwestują w innowacyjny projekt, ale również zapewniają sobie środki do płacenia za nowe produkty lub usługi. Jeśli wytwarzane dobra z założenia są limitowane, tym bardziej warto zabezpieczyć do nich dostęp i skorzystać z tokenizacji.
Inne rodzaje tokenów dla ekosystemów
Niewymienne tokeny NFT to rodzaj tokenów, które również przedstawiają coś wyjątkowego i wykorzystują do tego celu technologię blockchain. Unikatową wartość reprezentuje na przykład dzieło sztuki: obraz, rzeźba czy instalacja lub przedmiot kolekcjonerski, który pojawił się w grze. Dodatkowo dla bezpieczeństwa NFT potwierdzają własność za pomocą podpisu cyfrowego (brak możliwości podrobienia).
Jak do tej pory tworzenie tokenów NFT wykorzystywało się do reprezentowania cyfrowych aktywów. Wielu wizjonerów uważa, że w przyszłości będą reprezentowały więcej dostępnych dóbr np. bilety na koncerty. Największą sławę zdobyły NFT Crypto Punks – seria portretów stworzonych z pikseli, które sprzedały się za bajońskie sumy o wartości milionów dolarów.
Komentarze