Uchwała zostanie podjęta przez 26 sędziów Sądu Najwyższego. Orzekną oni w sześciu fundamentalnych kwestiach dotyczących zagadnień prawnych związanych z kredytami denominowanymi i indeksowanymi w walutach obcych, w szczególności z tzw. kredytami frankowymi. Treść rozstrzygnięcia może znacznie ułatwić kredytobiorcom walkę z bankami i ujednolicić zasady rozstrzygania w sprawach frankowiczów. Jednocześnie korzystne dla kredytobiorców orzeczenie będzie oznaczało miliardowe straty dla banków.
Co istotne, uchwała Sądu Najwyższego będzie miała charakter zasady prawnej. Oznacza to, iż wszystkie składy orzekające SN będą musiały stosować ją w podobnych sprawach, gdyż będzie to reguła interpretacyjna. Podobnie będą postępować sądy powszechne, gdyż kredytobiorcy z całą pewnością będą powoływać się na treść tej uchwałę w swoich pozwach.
Frankowicze oczekują jasnej i spójnej zasady interpretacyjnej, która określi, że przypadku tzw. klauzul abuzywnych (niedozwolonych) w treści umowy kredytowej, będą one powodowały nieważność całej umowy bez możliwości uzupełnień. Taki wariant spowodowałoby, iż umowa zostałaby uznana za niezawartą, a strony zostałyby zobowiązane do wzajemnego zwrotu świadczeń. Problem polega na tym, iż roszczenia banków wobec kredytobiorców uległyby przedawnieniu, natomiast kredytobiorcy pozostaliby z mieszkaniami, nie musząc oddawać żadnej kwoty.
Aby uniknąć wielomiliardowych strat Komisja Nadzoru Finansowego zachęca banki do zawierania ugód z kredytobiorcami. Jest to również kosztowne rozwiązanie z punktu widzenia sektora bankowego, ale mniej dotkliwe.
Publiczne ogłoszenie treści uchwały nastąpi 25 marca 2021 roku wraz z ustnym przekazaniem uzasadnienia.
Komentarze