Wyniki pomiarów dokonanych przez aplikację mogą stać się podstawą do skierowania przez klientów roszczeń wobec dostawców internetu. Nie tylko w zakresie żądań poprawy działania gwarantowanych usług, ale nawet odstąpienia od umowy. Zdaniem Marcina Cichego, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
Chcielibyśmy, aby każdy użytkownik mógł poprzez darmową aplikację zweryfikować, czy to, co jest zapisane w umowie z operatorem usług internetowych, jest zgodne z tym, co w rzeczywistości jest świadczone i czy umowa, którą podpisał, na pewno odzwierciedla stan faktyczny, czyli jaki jest transfer i w jaki sposób może korzystać z internetu.
W początkowym okresie wdrażania aplikacji będzie ona dedykowana jedynie usługom stacjonarnym. Następnie jej funkcjonalność rozszerzy się także na usługi mobilne. Użytkownicy aplikacji będą mogli sprawdzać parametry uploadu, downloadu oraz opóźnienia pakietów (ping).
Polska zajmuje obecnie 34. pozycję w rankingu prędkości internetu przygotowanym przez speedtest.net. Średnia prędkość łącza stałego w Polsce to 42,33 Mb/s podczas pobierania danych. To wynik na poziomie do średniej światowej, która wynosi obecnie 41,88 Mb/s w przypadku downloadu. Jest to także czterokrotnie mniej niż wyniki państw z czołówki rankingu – Singapuru (166,44 Mb/s) i Islandii (161,98 Mb/s).
Komentarze