Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga przedsiębiorcy – JPK od nowego roku obowiązkowo dla każdego

 Uwaga przedsiębiorcy – JPK od nowego roku obowiązkowo dla każdego

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Począwszy od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do comiesięcznego tworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego na potrzeby raportowania do fiskusa.
Uwaga przedsiębiorcy – JPK od nowego roku obowiązkowo dla każdego

Tym samym także firmy jednosobowe prowadzące działalność gospodarczą dołączą do systemu, którym objęte zostały już małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. A wszystko to po to, by uszczelnić system podatkowy i zapewnić budżetowi większe wpływy z podatków.

Polski rząd wprowadzając przepisy uszczelniające system podatkowy realizuje zobowiązania nałożone przez Radę Europejską dyrektywą ATAD2. Dotyczy ona przeciwdziałania praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Raportowanie za pomocą JPK usuwa barierę w przekazywaniu danych elektronicznych przez firmy do służb podatkowych i jest działaniem poprawiającym ściągalność podatków poprzez zwalczanie oszustw podatkowych.

Mikroprzedsiębiorca - czyli kto?

Status mikroprzedsiębiorcy dotyczy wszystkich firm, które w jednym z dwóch lat poprzedzających obowiązywanie przepisów (dla mikrobiznesu to będzie 2016 i 2017 r.), jednocześnie spełniły następujące dwa warunki: średnioroczne zatrudnienie firmy nie przekroczyło 10 osób oraz roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu nie przekroczyły 2 milionów euro.

Jednolity Plik Kontrolny - czyli co?

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny jest tworzony na podstawie danych – informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorstwa za konkretny okres. Ma logiczną strukturą zdatną do cyfrowego przekazywania danych do fiskusa. Dla wszystkich firm i branż elektroniczne rubryki danych w JPK wyglądają tak samo i znajdują się w tym samym, cyfrowym miejscu, co umożliwia ich łatwe zestawianie i porównywanie przez systemy informatyczne dysponującymi logarytmami wyszukującymi nieprawidłowości. Dlatego fiskus jest w stanie szybko i sprawnie porównywać dane od różnych firm i z różnych branż. Fiskus z łatwością wyszuka puste faktury, niezgodnie z prawem transakcje – czyli tych, którzy łamią prawo podatkowe.


Wszyscy przedsiębiorcy z mikro włącznie, od stycznia 2018 r. będą zobowiązani do wysłania do fiskusa na jego żądanie wskazanych wyżej JPK. Proces ten nazywa się elektronicznymi kontrolami podatkowymi. E-kontrole, jako narzędzie służb skarbowych do egzekwowania podatków ma rację bytu właśnie dzięki cyfryzacji raportowania. Jest znacznie szybsze, tańsze i skuteczniejsze od tradycyjnych metod oraz pozwala fiskusowi zweryfikować więcej informacji.

W większości programów finansowo-księgowych, z których korzystają przedsiębiorstwa pojawiły się już funkcje generowania pliku JPK_VAT oraz pozostałych struktur JPK. Są one automatycznie obliczane na podstawie wprowadzanych do programów danych dotyczących prowadzonej działalności.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMniejsze przychody e-sklepów z Allegro Następny artykuł ›Black Friday już niedługo. Jak nie wpaść w wir zakupów?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się