Portal bezpiecznego e-biznesu

Uważaj na „chińskich” sprzedawców

 Uważaj na „chińskich” sprzedawców

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Markowa odzież w okazyjnych cenach zawsze wzbudza zainteresowanie konsumentów. Co bardziej doświadczeni wiedzą jednak, że oferta zbyt korzystna, znajdująca się na stronie internetowej mało popularnego sklepu, powinna wzbudzać nasze wątpliwości. Internetowi oszuści znajdują kolejne sposoby, aby wykorzystać nieświadomość klienta, a nowe tego typu serwisy pojawiają się jak grzyby po deszczu. Na co należy uważać, aby nie paść ofiarą tego procederu?

Uważaj na „chińskich” sprzedawców

Nowa metoda oszustów

Na grupie facebookowej „Oszukani przez fałszywe e-sklepy” administrowanej przez nasz serwis coraz powszechniejszym problemem stają się fałszywe sklepy internetowe z markową odzieżą. Oferty są niezwykle korzystne cenowo, co zachęca wielu klientów. Samo opracowanie strony internetowej również nie budzi zwykle wątpliwości. Niestety po otrzymaniu zamówienia czeka nas wielkie rozczarowanie. Owe artykuły w rzeczywistości są jedynie niskiej jakości podróbkami. Nierzadko zdarza się, że otrzymujemy nawet inną część garderoby, aniżeli przez nas zamówiona. Czasem opłacona paczka w ogóle do nas nie dociera. Nie trzeba raczej wspominać, że odzyskanie pieniędzy na podstawie zwrotu bądź reklamacji nie będzie proste, a w niektórych przypadkach takiej możliwości nie uzyskamy nigdy.

Skąd wysyłane są podróbki?

Na każdej przesyłce widnieje adres oraz nadawca. Zwykle podane informacje wskazują na mieszkańca Chin i to stamtąd ma trafiać do nas produkt. Nie współgra to z faktem, że czas dostawy zamówienia wynosi jedynie kilka dni. Jak udało się nam ustalić, w rzeczywistości produkty wysyłane są z magazynów znajdujących się na terytorium Polski. Uzyskaliśmy również komentarz od jednego z polskich przewoźników:

„Uprzejmie informujemy, że wspomniane listy przewozowe zostały wygenerowane do obsługi zleceń złożonych przez firmę GEBRUDER WEISS EXPRESS CHINA CO. LTD, która jest chińskim operatorem logistycznym należącym do Grupy Logistycznej GEBRUDER WEISS -

https://www.gw-world.com/. Innymi słowy, ***** nie jest partnerem sklepów internetowych wysyłających zamówienia do Polski, ale współpracuje jedynie z firmą logistyczną GEBRUDER WEISS EXPRESS CHINA CO.LTD w przedmiocie realizowania zleconych usług przewozu. Wszelkie reklamacje dotyczące otrzymanych towarów od ww. firmy odbiorcy powinni zgłaszać na adres: complaint.europe@gmail.com”

Jak widać, przewoźnicy nie są w stanie udzielić nam zbyt wielu informacji. Sam adres e-mail pozostaje nieaktywny i nie odpowiada na wiadomości. O magazynach, które znajdują się na terenie naszego kraju, również nie udało się dowiedzieć niczego nowego. Wspomniana firma jest jednak jedynie jednym z wielu przedsiębiorstw zajmujących się tego typu nielegalną działalnością. Opisane zjawisko zdaje się być coraz powszechniejsze.

Nowe metoda oszustów

Do niedawna dobrym sposobem na wystrzeżenie się oszustwa było zamówienie produktu z opcją płatności za pobraniem. Jeżeli na stronie takiej opcji nie było, mogło to wzbudzać nasze podejrzenia. Od jakiegoś czasu fałszywe sklepy opracowały taktykę, która pozwala „naciągnąć” klientów, którzy zdecydowali się na opłatę za pobraniem. Paczka faktycznie zostanie do nas dostarczona (a zwykle konsumenci obawiają się, że produkt w ogóle do nich nie dotrze), ale niestety w jej wnętrzu, już po opłaceniu, odnajdziemy produkt zupełnie inny, niż przez nas oczekiwany. Wśród sytuacji opisywanych przez użytkowników grupy były przypadki, w których zamiast markowych produktów męskich do klientów trafiały niskiej jakości ubrania dziecięce. W takiej sytuacji większość z nas również nie będzie zadowolona z zakupu, bo chociaż produkt został dostarczony, to nie będzie on dla nas szczególnie wartościowy.

Jak możemy się zabezpieczyć?

Pamiętajmy o ostrożnym wybieraniu sklepów internetowych, w których dokonujemy zamówień. W przypadku oszustwa warto zgłosić incydent organom ścigania. Dobrym sposobem na zabezpieczenie się będzie z pewnością korzystanie z tworzonej przez nas listy bezpiecznych sklepów, dostępnej w serwisie legalniewsieci.pl. Zapraszamy również na naszą grupę w portalu facebook - „Oszukani przez fałszywe e-sklepy”, na której użytkownicy dzielą się między sobą sytuacjami, w których zostali pokrzywdzeni przez internetowych oszustów.

Źródło zdjęcia: Image by 8photo on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFundacja rodzinna – sposób na zabezpieczenie biznesu i bliskich na przyszłość Następny artykuł ›Korzyści z udziału w badaniach ankietowych

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się