Portal bezpiecznego e-biznesu

Uważaj na płatność przy odbiorze. Nie gwarantuje ona bezpiecznych zakupów

 Uważaj na płatność przy odbiorze. Nie gwarantuje ona bezpiecznych zakupów

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Zakupy online są w naszym kraju obecne od dawna i nadal zyskują na popularności, szczególnie po okresie pandemii. Oswojenie z taką formą zakupów często potrafi uśpić naszą czujność. Mimo że znaczna część e-sklepów jest bezpieczna, to jednak nadal pojawiają się nowe serwisy, które starają się wykorzystać naszą nieostrożność. Często pozornie jest z nimi wszystko w porządku. Niegdyś sposobem na sprawdzenie, czy dany sklep jest godny zaufania, było zamówienie przesyłki z opcją płatności „za pobraniem”. Brak tej opcji w oczach wielu dyskredytował danego sprzedawcę. Jeżeli po takim zamówieniu paczka nie przychodziła, to chociaż nie mieliśmy problemu z odzyskaniem pieniędzy, gdyż nie dokonaliśmy jeszcze płatności. Oszuści znaleźli jednak sposób i na takie „zabezpieczanie się” konsumentów.

Uważaj na płatność przy odbiorze. Nie gwarantuje ona bezpiecznych zakupów

Spośród wielu metod oszustw, na jakie natrafili użytkownicy naszej grupy facebookowej „oszukani przez fałszywe e-sklepy”, jedną z najczęściej pojawiających się jest właśnie ta z wykorzystaniem płatności za pobraniem. Niejednokrotnie już sama strona internetowa e-sklepu sugeruje, że z produktami może być coś nie tak. Jeżeli jednak opcja wysyłki z płatnością za pobraniem jest dostępna, to wielu klientów decyduje się zaryzykować, gdyż sam produkt, jak i jego cena wydają się być nadzwyczaj atrakcyjne. Produkt faktycznie jest dostarczany, klient przekazuje pieniądze kurierowi, a po otwarciu paczki okazuje się, że trafiło do nas zupełnie coś innego, niż oczekiwaliśmy.

Zwykle zamiast markowych produktów, do klienta trafiają podróbki, których wady widać już na pierwszy rzut oka. Nie mają się one nijak do zdjęć prezentowanych na stronach e-sklepów. Oczywiście, możemy w takim przypadku próbować zwracać produkt, jednak wyegzekwowanie swojego prawa potrafi być naprawdę trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Zdarza się, że do klientów trafiają zupełnie inne części garderoby, niż te, które zamówili. Weryfikacji nie ułatwiają także kurierzy, którzy niejednokrotnie nie zgadzają się na sprawdzenie przesyłki przed dokonaniem zapłaty. Jest to związane z polityką przewoźników, którzy jako dostawcy współpracują z e-sklepami parającymi się tego typu procederem.

Co więc należy robić, aby ustrzec się tego typu sytuacji? Polecamy sprawdzić dane sklepu, z którego dokonujemy zakupu. Warto zajrzeć do właściwego rejestru – CEiDG lub KRS. Należy zwracać uwagę na ceny, które nie powinny nadmiernie odstawać od innych e-sklepów. Niestety, ale cena o połowę niższa niż u konkurencji powinna co najmniej wzbudzać nasze uzasadnione podejrzenia. Warto również korzystać z rejestru bezpiecznych e-sklepów dostępnego w naszym serwisie.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykuł„Zwolniono 90% pracowników” - AI już zastępuje pracowników w branży e-commerce Następny artykuł ›Korzyści z udziału w badaniach ankietowych

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się