Portal bezpiecznego e-biznesu

Wyciek kilku milionów haseł polskich internautów

 Wyciek kilku milionów haseł polskich internautów

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
W ostatnich dniach na forum sieci Tor (nazywanej też inaczej siecią darknet) – „Cebulce” doszło do prawdopodobnie największego ujawnienia danych w historii polskiego internetu. Dostęp do nich możliwy jest za darmo, a pochodzą one głównie z polskich domen. Zgodnie z analizą dokonaną przez serwis zaufanatrzeciastrona.pl, wyciek dotyczy danych pozwalających na dostęp do serwisów tj. facebook oraz allegro, ale również należących do klientów ING czy Mbanku. Jest to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej. Sprawdź, czy również należysz do poszkodowanych.
Wyciek kilku milionów haseł polskich internautów

Cebulka jest forum, do którego dostęp możliwy jest za pomocą sieci Tor. System ten pozwala na zachowanie w internecie praktycznie całkowitej anonimowości, stąd często służy on za pole do różnego rodzaju nielegalnej działalności. Właśnie tam ujawnione zostały poufne dane, pozwalające na dostęp do około 6 milionów kont należących w znaczącej mierze do polskich użytkowników. Profil, który odpowiedzialny jest za publikację danych zaraz po jej dokonaniu został dezaktywowany i najprawdopodobniej niemożliwym będzie odnalezienie winnych.

Informacje podane przez serwis zaufanatrzeciastrona.pl stanowią, że największa liczba danych dotyczy portali facebook (około 120 000), allegro (około 88 000), a także rządowej domeny gov.pl (około 44 000). Jest to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej. Co niektórych może zmartwić fakt, że w skład bazy danych wchodzi również sporo loginów i haseł klientów Mbanku oraz ING Banku Śląskiego. Zdaniem wspomnianych instytucji nie zagraża to jednak bezpieczeństwu kont bankowych poszkodowanych użytkowników. Wymienione serwisy to jedynie niewielka część ogromnej bazy domen, z których loginy i hasła zostały wykradzione.

Aby sprawdzić, czy również nasze dane zostały zdobyte przez hackerów, należy skorzystać z serwisu HaveIBeenPwned.com. Z jego pomocą jesteśmy w stanie wyszukać nasz własny e-mail wśród całej bazy ujawnionych adresów.

Źródło zdjęcia: Image by rawpixel.com on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzy to koniec tanich produktów z Chin? Bardzo prawdopodobne Następny artykuł ›Sposoby na sprawdzenie kontrahenta przed współpracą

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się