Wyciek danych polskich internautów był jednak tylko ułamkiem tego co tak naprawdę zostało udostępnione w sieci. Jak podają zagraniczne źródła ofiarą cyebrprzestępców mogło paść ponad 1,4 mld kont poczty elektronicznej. Loginy i hasła zostały podane w sieci zwykłym tekstem, w żaden sposób niezaszyfrowanym, co powoduje, że praktycznie każdy może zalogować się do takich skrzynek pocztowych.
Samych kont mailowych w domenie .PL jest ponad 13 milionów, do tego trzeba doliczyć konta polskich użytkowników założonych u zagranicznych usługodawców, w szczególności na gmail.com. zarejestrowanych. Jest to niewyobrażalna liczba i ogromna skala zagrożenia.
Z analiz przeprowadzonych przez serwis Zaufana Trzecia Strona wynika, że pośród pokrzywdzonych najliczniejszą grupę stanowią internauci posiadające swoje konta poczty elektronicznej w poniższych domenach:
wp.pl
interia.pl
o2.pl
op.pl
tlen.pl
vp.pl
poczta.onet.pl
onet.pl
buziaczek.pl
Niestety, mimo licznych kampanii i artykułów prasowych, Polacy wciąż lekceważą kwestię bezpieczeństwa swoich danych dostępowych. Pomysłowość i stopień skomplikowania haseł pozostawia wiele do życzenia. Poniżej przedstawiamy ranking 10 najpopularniejszych haseł polskich użytkowników:
123456
qwerty
123456789
10138 12345
zaq12wsx
polska
111111
1234
misiek
monika
Nasza uwagę przykuł fakt, że adresy udostępniane w sieci stanowiło konta nie tylko „zwykłych” osób, ale również osób będących członkami instytucji lub organów publicznych jak również znaczących podmiotów gospodarczych. Wyciekły aż 3 347 hasła w domenie .gov.pl (czyli rządowej), 130 haseł w domenie .policja.gov.pl i 30 haseł w domenie *.mon.gov.pl. Szczególnie niepokojąca jest kradzież i udostępnianie haseł osób, które mogą mieć dostęp do tajemnic państwowych z zakresu bezpieczeństwa kraju (mon.gov.pl jest domeną Ministerstwa Obrony Narodowej).
Już dzisiaj radzimy ustalić nowe i mocne hasło do poczty e-mail. Pamiętajmy również o regularnej zmianie hasła do naszych skrzynek.
Komentarze