Według raportu Flexera, aż 9 na 10 firm przewiduje wykorzystanie chmury obliczeniowej. To bardzo pomocne rozwiązanie, które odpowiada na ciągle zmieniające się warunki rynkowe. Jednak nie tylko pandemia koronawirusa sprawiła, że zainteresowanie chmurą wzrosło. Przyczyniła się do tego również wojna w Ukrainie.
Rząd tego kraju zmienił w ostatnim momencie prawo dotyczące przechowywanie wrażliwych informacji i przeniósł kluczowe zasoby do chmury raptem tydzień przed wojną. Zagwarantowało mu to ciągłość działania na początku inwazji Rosji. To centra danych w rządowych obiektach były jednym z głównych celów ataków hakerskich. Jednak cenne dane były już zabezpieczone na serwerach w innych krajach Europy.
Jakie wady ma chmura?
Jednak aż 70 proc. aplikacji jest dziś poza chmurą publiczną ze względu na zbyt niską wydajność, koszt usługi, brak przejrzystości usług online oraz przepisy. Części aplikacji nie można też przenieść do chmury. Poza tym wciąż wiele firm cały czas ogranicza użycie chmury tylko do poczty e-mail albo do pakietu biurowego.
Czy można „przynieść chmurę” do firm?
Amazon czy Microsoft pozwalają na transfer usług z AWS-a czy Azure’a do świata on-premise. Dostawcy integrują oprogramowanie i sprzęt w postaci takich produktów jak Azure Stack Hub czy IBM Cloud Satellite. Dla większości z nas nie ma znaczenia, skąd dana aplikacja działa. Ważne są bezpieczeństwo, responsywność, wydajność i pewność działania.
Przedsiębiorstwo może posiadać centrum danych na przykład w Warszawie czy we Wrocławiu, ale może też wykorzystywać w nim technologie chmurowe. Co ważne, dane nie opuszczają sieci lokalnej, firma nie dzieli się najcenniejszymi zasobami z nikim. Firmy chętnie korzystają z różnych ułatwień podczas zarządzania serwerami.
Model hybrydowy zyskuje na popularności
Trendy rozwoju przetwarzania danych jasno wskazują, że dobrze sprawdza się model hybrydowy. Zgodnie z nim wybrane aplikacje działają w lokalnej serwerowni, drugie w chmurze, jeszcze inne analizują dane na krańcach sieci. Wybrany model jest przypisany innym danym. Wrażliwe informacje będą wykorzystane lokalnie, a te bardziej elastyczne trafią do chmury.
Można dokonać cyfrowej transformacji swojego przedsiębiorstwa, korzystając z różnych rozwiązań. Ważne, by wybrać te, które w pełni odpowiedzą na wyzwania rozwijającej się firmy oraz szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Więcej na temat chmury i aktualnych wyzwań przeczytasz tutaj: https://edge1s.com/pl/blog/przyszlosc-w-hybrydowych-barwach-wyzwania-rynku-przetwarzania-danych-i-chmury/.
Komentarze