Portal bezpiecznego e-biznesu

Zakaz handlu w niedzielę. Zakupów nie zrobimy również tabletem i smartfonem.

 Zakaz handlu w niedzielę. Zakupów nie zrobimy również tabletem i smartfonem.

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Najnowsze statystyki pokazują, że aż 47% klientów używa smartfonów do robienia zakupów w sieci, a 21 proc. badanych korzysta w tym celu z tabletu. Dodatkowo znaczna część klientów robi swoje zakupy z użyciem aplikacji mobilnych, które umożliwiają dokonywanie zamówień, bez konieczności odwiedzania strony internetowej sklepu.
Zakaz handlu w niedzielę. Zakupów nie zrobimy również tabletem i smartfonem.

Pierwotnie obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przewidywał zakaz handlu również w sieci. Jednakże posłowie podkomisji sejmowej, którzy zajmują się projektem postanowili, że jest to zbyt daleko posunięte ograniczenie.

Sprzedaż internetowa w niedzielę będzie jednak dopuszczalna, ale pod warunkiem, iż proces zakupowy jest zautomatyzowany.
W art. 6 ust. 1 pkt 18 projektu ustawy możemy przeczytać, iż zakaz nie obowiązuje „w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jeżeli sprzedaż ma charakter zautomatyzowany”. Zamysłem posłów było umożliwienie konsumentom składania i opłacania zamówień internetowych nawet w niedziele. Natomiast rozpatrywanie tych zamówień miałoby się odbywać najwcześniej w poniedziałki. Niestety przepis ten dotyczy wyłącznie sklepów internetowych i platform internetowych.

Pomysłodawcy zmian w przepisach nie odnieśli się do innych sposobów sprzedaży elektronicznej, a mianowicie do bardzo popularnych ostatnimi czasy zakupów z użyciem aplikacji mobilnych.

Nie budzą wątpliwości zakupy poprzez aplikacje, które przenoszą użytkownika lub odwołują do strony internetowej danego sklepu. W takim przypadku sprzedaż będzie następowała przez stronę internetową, zatem zgodnie z projektem ustawy, będzie ona wyłączona spod zakazu handlu w niedzielę. Problematyczne mogą okazać się natomiast aplikacje, które umożliwiają dokonywanie zakupów bez konieczności przejścia na stronę internetową sklepu. Niestety za złamanie takiego zakazu, danemu sprzedawcy groziłaby kara grzywny nawet do 100 tys. złotych.

Dzięki wnikliwej analizie projektowanych przepisów, dokonanej przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, odkryto omawianą lukę w projekcie.
IGE przedstawiła swoje uwagi, postulując zmianę przepisu, tak aby zakaz handlu w niedzielę nie miał zastosowania w placówkach handlowych w odniesieniu do umów zawieranych w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie, a zwłaszcza w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jeżeli proces zawierania umowy ma charakter zautomatyzowany.

Przedstawioną propozycję uzupełnienia przepisów należy ocenić pozytywnie, zwłaszcza ze względu na odniesienie się do zdefiniowanych już, w ustawie o prawach konsumenta, umów zawieranych na odległość. Dzięki tak uniwersalnej treści proponowanego przepisu, zakaz nie dotyczyłby zamówień składanych nie tylko przez sklepy lub platformy internetowe, ale również poprzez aplikacje mobilne.

Propozycja IGE umożliwiłaby także zastosowanie wyłączenia zakazu handlu w niedzielę w stosunku do innych nieistniejących jeszcze metod elektronicznej sprzedaży.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMail od DHL o zaginionej paczce to oszustwo! Uważajcie! Następny artykuł ›Rozwój sieci WWW – trendy oraz stack technologiczny w 2025 roku

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Warszawa - Drukarnia Fortuny

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się