Portal bezpiecznego e-biznesu

Zapłata hakerowi za zdjęcie blokady na komputerze nie uchroni Cię przed utratą swoich danych!

 Zapłata hakerowi za zdjęcie blokady na komputerze nie uchroni Cię przed utratą swoich danych!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab, znaczna część użytkowników nie odzyskuje swoich danych nawet po zapłaceniu okupu. Szacuje się, że ponad jedna trzecia ofiar (36 proc.) decyduje się na zapłacenie okupu, aby odzyskać pliki, ale mimo to jeden na pięciu użytkowników i tak je traci.
Zapłata hakerowi za zdjęcie blokady na komputerze nie uchroni Cię przed utratą swoich danych!
Zgodnie z przedstawionym raportem, około jedna piąta badanych użytkowników była celem ataku typu ransomware. Ofiary takich ataków często stają przed dylematem, czy zapłacić żądany okup (co wiąże się z napędzaniem biznesu przestępczego), czy nie. Jednak z badania wynika, że zapłacenie nie daje gwarancji odzyskania danych. Spośród osób, których urządzenia zostały zainfekowane przy użyciu oprogramowania ransomware, niemal połowa (47 proc.) miała zaszyfrowane wszystkie pliki, natomiast jedna czwarta (26 proc.) — ich znaczną część. 17 proc. straciło wszystkie swoje dane w wyniku infekcji, a tylko 28 proc. odzyskało komplet plików.

Andriej Mochola z Kaspersky Lab odradza płacenia okupu cyberprzestępcom:
Apelujemy do wszystkich ofiar oprogramowania ransomware, zarówno dużych organizacji jak i osób fizycznych, aby nie płaciły okupu przestępcom. Spełniając ich żądania, wspieracie proceder cyberprzestępczy. Poza tym, jak pokazuje nasze badanie, nie ma gwarancji, że płacąc okup, rzeczywiście odzyskacie swoje dane, które zostały zaszyfrowane.
Warto wiedzieć, że w walce z oprogramowaniem ransomware pojawiła się inicjatywa „No More Ransom”, która została uruchomiona przez holenderską policję, Europol, Intel Security oraz Kaspersky Lab. Ma ona na celu udostępnianie bezpłatnych narzędzi deszyfrujących, aby umożliwić ofiarom szkodliwych programów odzyskanie danych bez płacenia okupu. Jak się okazuje, projekt ten, odkąd ruszył dwa miesiące temu, pomógł już ponad 2 500 osobom odszyfrować dane.

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPo „Wkręconych” czas na „Drogówkę”. Pobrałeś? Możesz mieć problem. Następny artykuł ›Ocena pracownicza 360 stopni - co warto wiedzieć?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się