Portal bezpiecznego e-biznesu

Zawiadomienie UOKiK o produkcie niebezpiecznym. O co chodzi?

 Zawiadomienie UOKiK o produkcie niebezpiecznym. O co chodzi?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Za produkt niebezpieczny można uznać każdą rzecz ruchomą, choćby została połączona z inną rzeczą, a także zwierzę i energię elektryczną. Przykładem takiego produktu może być skuter, którego układ hamulcowy może przestać prawidłowo działać albo krzesła, w których nogi lub oparcia mogą pęknąć. To tylko wybrane przykłady produktów niebezpiecznych, o których przedsiębiorcy powinni informować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Niedopełnienie przedmiotowego obowiązku grozi grzywną.

Zawiadomienie UOKiK o produkcie niebezpiecznym. O co chodzi?
Czym jest produkt niebezpieczny? Za produkt niebezpieczny można uznać każdą rzecz ruchomą, choćby została połączona z inną rzeczą, a także zwierzę i energię elektryczną. Przykładem takiego produktu może być skuter, którego układ hamulcowy może przestać prawidłowo działać albo krzesła, w których nogi lub oparcia mogą pęknąć. To tylko wybrane przykłady produktów niebezpiecznych, o których przedsiębiorcy powinni informować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Niedopełnienie przedmiotowego obowiązku grozi grzywną.

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek, nie jest bezpieczny dla użytkowników, powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK oraz podjąć działania naprawcze, które mają zapobiec zagrożeniu. Zazwyczaj oznacza to powiadomienie konsumentów i umożliwienie im zwrotu produktu lub bezpłatną naprawę eliminującą usterkę. Stąd biorą się akcje naprawcze salonów samochodowych, sklepów meblowych czy też wielkopowierzchniowych, wzywające klientów do zwrotu zakupionego przedmiotu.


W ubiegłym roku do UOKiK wpłynęło 116 takich powiadomień, zatem aż o 30 procent więcej niż w 2013 r., w którym liczba ta wynosiła 89. Natomiast w pierwszej połowie bieżącego roku było 68 zgłoszeń. Największy odsetek stanowią powiadomienia dotyczące pojazdów mechanicznych (2014 r. – 95, 2013 r. – 62). Pozostałe to zwykle artykuły dla dzieci i sprzęt elektryczny.

Kto jest zobowiązany do zgłaszania produktów? O produktach niebezpiecznych informować powinni ich producenci (lub ich przedstawiciele w Unii Europejskiej) oraz dystrybutorzy lub importerzy. Dla ułatwienia procedury zgłoszenia na stronie internetowej UOKiK dostępny jest specjalny formularz. W formularzu należy zamieścić opis zagrożeń dla bezpieczeństwa użytkowników oraz informację o działaniach naprawczych, jakie zostały podjęte (np. wycofanie ze sprzedaży i umożliwienie dokonania zwrotu produktu, akcja serwisowa). Za niedopełnienie obowiązku poinformowania o produkcie niebezpiecznym Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 100 tys. zł. Działania naprawcze są monitorowanie przez UOKiK, który w razie potrzeby może nakazać przedsiębiorcy podjęcie dodatkowych środków zapobiegawczych. Ponadto informacje o powiadomieniach są na bieżąco publikowane w serwisie internetowym UOKiK.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDane niewiernych mężów oraz żon dostępne w sieci! Następny artykuł ›Sposoby na sprawdzenie kontrahenta przed współpracą

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się