Do najważniejszych zmian możemy zaliczyć prawo do rozwiązania umowy o usługi telekomunikacyjne mailem. Właśnie od dzisiaj możemy wypowiedzieć powyższą umowę przez pocztę elektroniczną. Dotychczas klient musiał przesłać dokument odstąpienia w tradycyjnej papierowej formie. Teraz operator sieci komórkowej jest zobowiązany do wysłania powiadomienia o otrzymaniu odstąpienia oraz rozwiązaniu umowy.
Kolejna nowością jest obowiązek operatora o poinformowaniu abonenta o ilości danych w pakiecie internetu. Operator musi wskazać saldo klienta, który korzysta z określonego pakietu transmisji danych.
Jedną z istotniejszych zmian jest to, iż telekomy będą musiały informować swoich klientów o nadchodzącym terminie wygaśnięcia umowy i to nie później niż 30 dni przed upływem okresu na jaki umowa ta została zawarta. Do tej pory operatorzy nie zawsze informowali swoich klientów o zbliżającym się końcu umowy.
Ponadto nowe prawo wymusza na operatorach obowiązek przekazania informacji o najkorzystniejszej umowie, oprócz wyszczególnienia możliwości odstąpienia od umowy. Do tej pory spółki telekomunikacyjne miały możliwość automatycznego przedłużania umowy na czas nieokreślony.
Zmiany w prawie telekomunikacyjnym zostały wprowadzone w związku z pierwszym etapem wdrażania dyrektywy w Polsce ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE).
Komentarze