Cel wprowadzenia rozporządzenia?
Po pierwsze, dostosowanie prawa krajowego do ustawodawca Unii Europejskiej. Przede wszystkim, chodzi o działania prewencyjne polegające na zapobieganiu wprowadzania i dystrybuowania fałszywych produktów leczniczych.
Po drugie, wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych dla e-aptek.
Nowe obowiązki informacyjne
- Informacja o właściwym Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym. Do tej pory wystarczyło podać informację na temat zezwolenia na prowadzenie apteki, zwłaszcza jego numer oraz właściwy organ który wydał takie zezwolenie. Od 3 maja 2014 r. należy dokładnie poinformować o właściwym dla apteki Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym tj. dokładną nazwę organu, adres fizyczny, adres e-mail oraz telefon lub fax. Gdzie podać taką informację? Najlepiej w regulaminie, natomiast również dobrze może to być np. zakładką "Kontakt"
- Logotyp UE. Całkowita nowość! Na stronie e-apteki, prowadzącej sprzedaż wysyłkową i znajdującej się w wykazie na stronie CSIOZ, należy zamieścić logotyp UE. Minimalna szerokość logotypu powinna wynosić 90 px. Gdzie umieścić taki logotyp? W zakładce "Kontakt" lub np. stopce strony internetowej. Należy pamiętać, aby logo było wyraźne i widoczne.
- Link do BIP Generalnego Inspektora Farmaceutycznego. Link do Biuletyny Informacji Publicznej GIF ma przede wszystkim informować klientów e-apteki o przepisach regulującą sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych w Polsce. Gdzie umieścić taki link? W zakładce "Kontakt" lub np. stopce strony internetowej.
- Link do Krajowego Rejestru Zezwoleń. Link do Krajowego Rejestru Zezwoleń na prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych. Gdzie umieścić taki link? W zakładce "Kontakt" lub np. stopce strony internetowej.
- Wyłączenie przywilejów wynikających z ustawy o prawach konsumenta. Tak naprawdę najważniejszy obowiązek informacyjny, ponieważ dotyczy zwrotu produktów leczniczych. Do tej pory, każdy produkt leczniczy, wydawany bez podpisu lekarza (OTC), mógł zostać zwrócony, co wiązało się ze stratami dla apteki, ponieważ zwrócony lek nie mógł zostać ponownie sprzedany, a wyłącznie zutylizować. Nowe prawo wyłączy prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość wynikające z ustawy o prawach konsumenta. Zwrot produktu leczniczego, na podstawie art. 96 ust 6 ustawy Prawo Farmaceutyczne, będzie możliwy wyłącznie w sytuacji wady jakościowej produktu, jego niewłaściwego wydania albo sfałszowania produktu leczniczego. Gdzie podać taką informację? Wyłącznie w regulaminie.
Oprócz wyłączenia przywilejów z ustawy o prawach konsumenta, nowe przepisy znoszą obowiązek nałożony na kierownika apteki, dotyczący zatwierdzania procedur sprzedaży wysyłkowej. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, apteki internetowe nie mają obowiązku ich przygotowywania.
Pamiętaj również!
Obowiązek przechowywania formularzy zamówienia. Zgodnie z § 8 nowego rozporządzenia formularz zamówienia jest przechowywany przez okres 3 lat, licząc od pierwszego dnia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym złożono zamówienie.