Z najnowszego Raportu InfoDOK zaprezentowanego na środowej konferencji prasowej wynika, że w III kwartale 2018 r. Polacy o ponad 10% pobili dotychczasowy rekord liczby utraconych dokumentów zgłoszonych do Systemu Dokumenty Zastrzeżone – w tym okresie baza wzrosła o ponad 43 tysiące szt.
Powyższy rezultat to najlepszy wynik od ponad 10 lat, od kiedy rozpoczęto publikację raportu infoDOK. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby zablokowanych prób wyłudzeń kredytu na cudze nazwisko – przestępcy 1,5 tys. razy chcieli ukraść w ten sposób przeszło 120 milionów złotych.
Bardzo nas cieszy to, że coraz bardziej naturalną rzeczą staje się to, że po utracie dokumentów są one zastrzegane w banku. Jest to dla Polaków niemal równie oczywiste, jak zastrzeganie utraconej kary bankowej. Warto w tym miejscu dodać, że klienci większości banków mogą obie czynności wykonać pod jednym numerem telefonu +48 828 828 828
– powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
W III kwartale 2018 r. baza Systemu DZ wzrosła o 43.276 szt. dokumentów i zawierała łącznie ponad 1 milion 688 tysięcy szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.
System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza skradzionych i zagubionych dokumentów. Ma na celu ochronę przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Bezzwłocznie zastrzegać dokumenty powinni wszyscy, nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych podmiotów korzystających z systemu.
Komentarze