Umowa o pracę
Umowa o pracę jest podstawowym dokumentem, zatwierdzającym nawiązanie stosunku pracy. Zgodnie z kodeksem pracy, ta czynność prawna polega na zobowiązaniu pracownika do wykonywania powierzonych mu obowiązków na rzecz pracodawcy i pod kierownictwem przełożonego, natomiast pracodawcę zobowiązuje do wypłaty wynagrodzenia zatrudnionemu. Umowa ta powinna zostać sporządzona na piśmie i zawierać wszystkie informacje, które prezentujemy w artykule.
Elementy niezbędne umowy o pracę
- Oznaczenie stron umowy. W umowie należy dokładne określić strony tj. pracodawcę (nazwa firmy, adres siedziby, NIP) oraz pracownika (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL).
- Rodzaj umowy. W umowie o pracę konieczne jest ustalenie czy umowa została zawarta na czas określony lub nieokreślony. Dodatkowo każda z umów o pracę może zostać poprzedzona umową na okres próbny, który nie może przekroczyć 3 miesięcy.
- Data zawarcia umowy o pracę.
- Rodzaj pracy. Pracodawca w tej części wskazuje czynności, którymi będzie zajmował się zatrudniony (obowiązki pracownika).
- Miejsce wykonywania pracy. W umowie o pracę powinna znaleźć się również informacja o miejscu wykonywanej pracy.
- Wynagrodzenie za pracę. W tym miejscu powinno zostać wskazane, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi wraz ze wskazaniem jego składników - nie należy podawać jedynie wielkości płacy. Wiąże się to z tym, że wynagrodzenie zasadnicze może być powiększone o premie czy nagrody, dlatego też należy umieścić taką informację w treści umowy.
- Wymiar czasu pracy. Osoba sporządzająca umowę o pracę powinna umieścić w niej informację o wymiarze czasu pracy - na przykład określić ją przez wskazanie godziny rozpoczęcia i godziny zakończenia pracy, jak również przez informację o prowadzonym systemie zmianowym. Norma czasu pracy przy zatrudnieniu na pełny etat wynosi: 8 godzin dziennie, przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.