Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, a więc jej elementy przedmiotowo istotne są zawarte w Kodeksie cywilnym. W odróżnieniu od umowy o pracę, umowy zlecenie nie obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia czy czasu pracy, dlatego jest ona stosowana przez wielu przedsiębiorców.
Zgodnie z art. 734 § 1 KC Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonych czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Elementy niezbędne umowy zlecenia:
Elementy dodatkowe umowy zlecenia:
W przypadku braku określenia zakresu odpowiedzialności zleceniobiorcy w umowie jest ona regulowana bezpośrednio na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Co do zasady, zleceniobiorca ma wykonywać określone w umowie czynności osobiście. Natomiast w przypadku wyrządzenia szkody swoim zachowaniem ponosi on odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zlecenia.
Umowa może jednak pozwalać zleceniobiorcy na przekazanie wykonania pracy osobie trzeciej. W takim wypadku zleceniobiorca oraz jego zastępca ponoszą odpowiedzialność za wykonywane zlecenie.
Postanowienia umowy mogą także regulować kwestię jej wypowiedzenia. W przypadku braku regulacji w tym zakresie umowa może zostać wypowiedziana w każdym czasie przez którąkolwiek ze stron.
Adwokat Art. 178A KK Katowice . Przesyłki kurierskie zagraniczne
Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.