Aplikacje te cieszyły się ogromną popularnością, a część spośród nich była pobierana ponad milion razy. Były to takie programy jak Cartoon Art Photo, Pro Camera Beauty czy Emoji Camera. Użytkownicy pobierający je ze sklepu Google Play kierowali się wysokimi ocenami, które nie zawsze są niestety wyznacznikiem wysokiej jakości i bezpieczeństwa programu. Aplikacje te wymuszały na nich przekazanie dostępu do galerii zdjęć oraz aparatu. Za ich pomocą możliwe było dodawanie filtrów, korekta fotografii oraz korzystanie z naklejek w celu ich naniesienia na zdjęcia. Z funkcji tych korzystali przede wszystkim młodzi użytkownicy, którzy zamierzali publikować przerobione zdjęcia w mediach społecznościowych.
Wspomniane oprogramowanie wyświetlało w natarczywy sposób treści reklamowe, które zakrywały cały ekran urządzenia mobilnego. Wśród nich znajdowały się materiały pornograficzne. Podczas korzystania z aplikacji użytkownicy byli poza tym przekierowywani na sfałszowane strony, które nakłaniały ich do przekazania danych osobowych oraz kontaktowych. Było to rzekomo konieczne w celu uczestnictwa w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.
W celu nałożenia filtrów na zdjęcie, aplikacje prosiły użytkowników o wgranie fotografii na serwer. Niestety zamiast poprawionego zdjęcia, otrzymywali komunikat o konieczności zaktualizowania aplikacji. Załączone zdjęcia trafiały natomiast do twórców oprogramowania, którzy mogli dowolnie nimi dysponować – np. w celu zakładania spreparowanych kont w mediach społecznościowych.
Złośliwe programy do obróbki zdjęć na urządzenia z systemem Android już zostały usunięte ze sklepu Google Play. Niestety firma Google podjęła działania w tym celu dopiero po zgłoszeniu sprawy przez przedstawicieli firmy Trend Micro. Liczne ostrzeżenia i skarbi przedstawiane w komentarzach były natomiast przez długi czas ignorowane.
Komentarze